muszaki_adatok_cim
Műszaki adatok
Szakágak
Megbízó
Beruházás értéke
Tervezés értéke
Teljesítés éve
Kivitelezés éve
ÁLTALÁNOS LEÍRÁS
Budapest átfogó és egybefüggő távhőrendszerének kiépülése a távhőellátás fejlesztése révén valósítható meg. A budapesti távhőtermelés piacán ma is verseny van az egyes hőtermelők között, de a verseny nem lehet teljes, mivel hiányoznak az egyes hőkörzeteket összekötő stratégiai szállító gerincvezetékek. A budapesti távhőrendszer így jelenleg nem tekinthető összekapcsolt, egységes rendszernek, a FŐTÁV több, egymástól független hőkörzetet üzemeltet.
A megoldás az önálló rendszerek összekapcsolása, így a város bármely pontjáról lehet majd hőt szállítani bárhová, biztosítva a hőtermelők versenyeztetését és a gazdaságos üzemeltethetőséget.
Másik fontos feladat, hogy Budapest előrébb tudjon lépni a városokat összehasonlító életminőség-rangsorban, továbbá a Belváros távhővel való ellátása. Ezért is tűzte ki célul a FŐTÁV Zrt., hogy néhány éven belül a Belvárost (V., VI., VII., VIII. kerület) bekapcsolják a távhőrendszerbe. A „Kéménymentes Belváros” program megvalósításával a fejlesztés eredményeként több tízezer belvárosi lakás, valamint közintézmény csatlakozhat a távhőhálózatra. A Belváros távhővel történő ellátásával jelentősen javítani lehetne a főváros levegőminőségét.
A FŐTÁV Zrt. 2017-ben elindította stratégia vezetékeinek terveztetését, melynek egyik elemeként a budai oldalról kell az Erzsébet hídon keresztül eljuttatni a távhővezetéket a Városház utcáig.
A főváros távlati fejlődésének egyben a belváros levegőminőségének fenntartása érdekében biztosítani kell a belváros távfűtésével történő elláthatóságát. Ennek kiépítése egy hosszútávú program, mely több lépésben valósulhat meg. Első lépésként a Városház utcában elhelyezésre került az a 2 x DN 250-es előreszigetelt távhővezeték, amely részét képezi a belváros távhőellátás fejlesztési programjának. Következő feladatként a térségbe el kell juttatni a hőenergiát, mely biztosítja a fogyasztók ráköthetőségét a rendszerre. Ennek érdekében a Megrendelő összeköttetést kíván kiépíteni a budai oldalon meglévő, üzemelő rendszere és a belváros között.
FŐTÁV Zrt. a KEHOP 5.3.1 Távhővezeték szektor energetikai korszerűsítése tárgyú pályázat keretén belül valósította meg a tervezést és a kivitelezést.
TERVEZÉSI FELADATOK:
Társaságunk feladata a Kraftszer Kft. megbízása alapján az I. ker. Hadnagy utca 2 x DN 500-as védőcsatornás gerincvezeték 25-2-0740 jelű akna és a 2016. IV. negyedévében a Városház utcában lefektetett 2 x DN 250-es előreszigetelt távhővezeték összekötésének engedélyezési-és kiviteli terveinek elkészítése volt..
Az összekötés az alábbi szakaszokból áll:
1. szakasz – Budai oldal, Hadnagy utca - Erzsébet híd, budai hídfő
2 x DN 600/800 távhővezeték építése az I. ker. Hadnagy utca 2 x DN 500-as védőcsatornás gerincvezeték 25-2-0740 jelű aknából az akna átépítésével az Erzsébet híd, budai hídfőig.
2. szakasz – Erzsébet hídi átvezetés
2 x DN 600/800 távhővezeték átvezetése az Erzsébet hídon. A vezetéket a hídfőkamrákban kialakítandó aknában kell elhelyezni, a hídon a híd kereszt tartóira felfüggesztve a híd tengelyében futó kezelőjárda két oldalára elhelyezve.
3. szakasz – Pesti oldal, Erzsébet híd pesti hídfő – Városház utca
Az Erzsébet híd pesti hídfőjétől 2 x DN 600/800 távhővezeték építése a Március 15. tér déli részén létesítendő fogadó aknáig. A fogadó akna és a Városház utca között a távfűtő vezeték 2 x DN 400/560 átmérővel épült meg. A távfűtő vezetéket a Kossuth Lajos utca vonalában microtunneling eljárással DN 2200 belső átmérőjű járható alagútban kellett elhelyezni.